Každý z nás sa určite už mal možnosť stretnúť so včelou, či už ako živočíchom alebo z jeho produktom „ čistým medom „ prípadne jedným z tisícok produktov od lekárskeho odvetvia, medu, produktov z medu až po kozmetické prípravky z obsahom medu alebo propolisu. Ak budete čítať nasledujúce zaujímavostí, budete ohromený týmito schopnosťami tohto jedinečného živočícha našej prírody.
– Med a včely sú na našej planéte už milióny rokov.Včely produkujú med už vyše 150 miliónov rokov a aj keď sa svet odvtedy úplne zmenil, zloženie medu zostáva stále rovnaké.
– Včely medonosné, vedecky známe ako Apis mellifera, je šetrná k životnému prostrediu a je dôležitá ako opeľovač. Včely – robotnice navštívia za jeden deň okolo 10-tisíc kvetov. Aby nazbierali asi kilogram peľu, vyletia z úľa najmenej 50-tisíckrát.
– Je to jediný hmyz, ktorý produkuje jedlo, ktoré človek priamo konzumuje.
– Med je jedinou potravinou, ktorá zahŕňa všetky potrebné látky na udržanie človeka pri živote, vrátane enzýmov, vitamínov a vody:, a je to jediné jedlo, ktoré obsahuje „pinocembrin“ – antioxidant spojený so zlepšením fungovania mozgu.
– Včely majú 6 nôh, 2 zložené oči tvorených tisíckami drobných šošoviek, 3 jednoduché oči na vrchole hlavy, 2 páry krídel, vrecko na nektár a žalúdok.
– Včely medonosné majú 170 odorantných receptorov ( chuťových receptorov ) v porovnaní so 62 u ovocných múch a 79 u komároch. Ich mimoriadne čuchové schopnosti zahŕňajú rozpoznávanie sociálnej komunikácie v rámci úľu a rozpoznávanie vône pri hľadaní potravy. Ich čuchové schopnosti sú také presné, že dokážu rozlíšiť stovky rôznych kvetinových odrôd.
– Krídla včielky kmitajú neuveriteľne rýchlo, asi 200 kmitov za sekundu a tým robia ich slávny zvuk bzzzzzzzz. Včielka môže lietať až šesť kilometrov a rýchlosťou okolo 19 km/hod
– Priemerná včela – robotnica vyprodukuje len asi 1 ½ čajovej lyžičky medu počas svojho života. Nevedie táto skutočnosť aby sme milovali každú kvapku medu? Aj odtiaľ vedie príslovie „ PRACOVITÝ AKO VČIELKA“
– Úľ včiel nalieta dokopy 14.400 km, čo je ekvivalent troch dráh okolo celej zeme s cieľom zhromaždiť 1kg medu.
– Každá jedna včielka počas zbierky peľu navštívi 50 až 100 kvetov.
– Včelí mozog má oválny tvar a veľkosť sójového semienka, má však pozoruhodnú schopnosť učiť sa pamätať si veci a je schopný robiť zložité výpočty o prejdenej vzdialenosti a efektívnosti kŕmenia.
– Kolónia včiel sa skladá z 20.000 až 60.000 včiel a jednej kráľovnej. Včely robotníce žijú asi 6 týždňov a robia všetku prácu.
– Včelia kráľovná môže žiť až 5 rokov a jej úlohou vyplniť úľ vajíčkami. Najaktívnejšia je v letných mesiacoch, keď úľ potrebuje mať maximálnu silu, vtedy vyprodukuje až 2500 vajíčok denne. Včelia kráľovná má kontrolu nad tým, či sa liahne samčie alebo samičie vajíčko. Ak použije uložené spermie na oplodnenie vajíčka, larvy, ktoré sa vyliahnu budú samičky. Ak sa vajíčko ponechá neoplodnené, larvy, ktoré sa vyliahnu budú mužské. Inými slovami, včely ženy zdedia gény od svojich matiek a ich otcov, zatiaľ čo včely mužské dedia len gény matiek.
– Každá kolónia má jedinečnú vôňu na identifikáciu každého zo svojich členov.
– Včely medonosné navzájom komunikujú tancovaním. ( toto si popíšeme v nasledujúcom článku)
– Počas zimy sa včely medonosné živia medom, ktorý získali počas teplejších mesiacov. Vytvoria tesný klaster v úli, aby udržali kráľovnú a teplo.
Čím viac sa dozvedáme o faktoch zo života včiel a jej vysoko organizovanej spoločnosti, ako to funguje s takou zložitou organizáciou v úli, tým viac obdivujme a rešpektujme toto úžasné stvorenie. Nie je divu, prečo sa niekedy kolónii včiel hovorí „SUPERORGANIZMUS „.