Ako správne skladovať med, aby ostal stále chutný?

Ak chcete, aby si med dlhodobo zachoval svoje kladné vlastnosti, musíte ho správne skladovať.

Dôležité je zabrániť zvýšeniu množstva vody. Pokiaľ je v mede príliš veľa vody, zvyšuje sa riziko fermentácie (kvasenie) .

Tu je niekoľko tipov a rád ako med správne skladovať:

Med uchovávajte vo vzduchotesnej nádobe: Najlepšie nádoby na skladovanie medu sú sklenené alebo nerezové nádoby so vzduchotesným uzáverom.

med

Ako správne skladovať med.

Skladujte ho na chladnom a suchom mieste

Najvhodnejšou teplotou pre skladovanie je rozmedzie teplôt 4 – 14 °C, medzi 0 – 4 °C . Med nekryštalizuje, len mierne stuhne, ale nenastávajú zmeny po kvalitatívnej stránke. Každý med po určitej dobe kryštalizuje, mení sa tým len jeho konzistencia, v žiadnom prípade kvalita. Práve naopak, istým spôsobom je med v skryštalizovanom stave pripravený na dlhodobejšie uchovanie svojich vlastností v prostredí, kde skryštalizoval.

Uchovávanie v chladničke: Ak chcete, môžete med skladovať v chladničke, ale v takom prípade bude hustejší a bude rýchlejšie kryštalizovať.

Ako vrátiť skryštalizovaný med späť do tekutej podoby? Dajte ho do nádoby, ktorú namočíte do vodného kúpeľa. Pozor!!!! Med zohrejte na max. 40°C. Ak ho prehrejete stratí všetky svoje vitamíny. Došlo by k zhoršeniu jeho farby a chuti.

Pozor na kontamináciu: Dajte pozor, aby ste med nekontaminovali špinavým riadom (napríklad Olízanie alebo inou potravinou zašpinenú lyžičkou), čo zvyšuje riziko rastu baktérií, kvasiniek a plesní.

Ak máte pochybnosti o jeho kvalite vyhoďte ho: Pokiaľ dôjde k strate chuti, je napenený alebo si všimnete väčšieho množstva vody v pohári s medom, je lepšie ho vyhodiť.

Majte na pamäti, že vzhľad a chuť medu sa značne líšia. Niektoré medy sú svetlé, iné tmavé alebo bezfarebné. Riaďte sa pokynmi výrobcu, ktoré sú uvedené na štítku vášho výrobku.

Ak dodržíte všetky tieto rady váš med je ostane stále chutný  s „vysokým obsahom jednoduchých cukrov, nízkym obsahom vody a antibakteriálnymi účinkami“.

V našej ponuke sú iba pravé medy zo Slovenska

Iba slovenský med

Produkty sú ochotené pravým slovenským medom

Podpora lokálnej výroby

Produkty sú výrobané len u slovenských výrobcov

Bez pridaných konzervantov

Naše produkty sú bez umelých farbív a konzervantov

Rýchla expedícia objednávok

Vaše objednávky sú expedovaný do 2 pracovných dní

Odoberajte naše novinky

Okrem produktov, pre vás rovnako pilne pripravujeme aj nový obsah.

    Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov.