Ktorý med je ten najzdravší? Takto si vyberiete ten správny

Lipový, medovicový, agátový či manuka med – ktorý je pre vás ten “pravý”? Jednotlivé druhy medov sa totiž líšia nielen svojou chuťou či sfarbením, ale aj tým, aké účinky majú na naše zdravie. Pripravili sme si pre vás preto výstižný prehľad, ktorý vám pomôže rozhodnúť sa.

Aký med je pre vás ten pravý?

Agátový med

Agátový med obsahuje zo všetkých najmenej peľových zŕn, vďaka čomu je zo všetkých najviac číry. Má svetlú farbu a jeho aróma je veľmi jemná – podobne ako jeho chuť, ktorá vás osloví predovšetkým vtedy, ak hľadáte nejaký med s menej výraznou chuťou.

Čo sa týka jeho zdravotných benefitov, skvelým je pri znižovaní krvného tlaku, ale odporúča sa aj pri problémoch so žalúdkom či v prípade, ak vás trápi kašeľ.

Agátový med

Lipový med

Lipový med, na rozdiel od agátového, má výraznejšiu arómu, ktorá je ale veľmi príjemná. Je svetlej farby a jeho chuť je takisto veľmi jemná a lahodná.

Čo sa týka jeho účinkov na naše zdravie, v období nachladnutí je dôležité spomenúť hlavne to, že je vynikajúcim pomocníkom pri boji s chrípkou či pri liečbe akútnych aj chronických zápalov horných i dolných dýchacích ciest. Vďaka svojmu protizápalovému účinku je skvelý aj pri teplotách. Podporuje ale aj detoxikáciu celého organizmu a je skvelým pomocníkom pri liečbe reumatických ochorení. 

Lipový med

Medovicový med

Medovicový med má zo všetkých najtmavšiu farbu a pochádza z medovice stromov ako dub, jedľa, smrek či dokonca napríklad aj z lesných malín. Okrem tmavšej farby je charakteristický aj svojou vyššou hustotou a výraznejšou chuťou. V porovnaní s predošlými medmi obsahuje viac minerálnych látok a stopových prvkov. 

Pomôže vám predovšetkým vtedy, ak vás trápi nejaký zápal, alebo potrebujete posilniť imunitu. Skvelým je ale aj pre ľudí, ktorí trpia anémiou, majú problémy so srdcom alebo s kĺbami. Pomáha ale aj pri vykašliavaní, prechladnutí či pri gastritíde. Jeho výhodou je aj to, že nakoľko obsahuje podstatne menej peľu, je vhodný aj pre alergikov.

medovicový med 

Manuka med

Manuka med patrí k tým najdrahším, ale je to práve kvôli jeho znásobeným účinkom. Môže za ne látka, ktorú obsahuje – metylglyoxal (MGO). Jednoducho povedané – čím vyšší obsah MGO manuka med má, tým sú jeho účinky vyššie.

Názov tohto medu vznikol podľa pomenovania kríka, ktorý včely na Novom Zélande opeľujú. Tento ker má biele alebo ružové kvety a charakteristické sú preňho špicaté listy. Táto rastlina ale rastie výhradne na Novom Zélande – napríklad na Slovensku alebo kdekoľvek inde je preto tento med nemožné dopestovať. Pri jeho kúpe preto dávajte na jeho pôvod pozor. 

manuka med

Iba slovenský med

Produkty sú ochotené pravým slovenským medom

Podpora lokálnej výroby

Produkty sú výrobané len u slovenských výrobcov

Bez pridaných konzervantov

Naše produkty sú bez umelých farbív a konzervantov

Rýchla expedícia objednávok

Vaše objednávky sú expedovaný do 2 pracovných dní

Odoberajte naše novinky

Okrem produktov, pre vás rovnako pilne pripravujeme aj nový obsah.

    Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov.