KORONAVÍRUS: NAKUPUJTE CEZ E-SHOP BEZ OBMEDZENIA ! Podrobnejšie informácie tu.

Raňajky sú základ dňa. Ako by mali vyzerať, aby vás nabili energiou na celý deň?

Vôbec nie je náhodou, že sa hovorí, že raňajky sú najdôležitejším jedlom dňa. Ich úlohou je po niekoľkohodinovom spánku opäť naštartovať náš organizmus a dobiť ho živinami, ktoré nám dodajú energiu na niekoľko nasledovných hodín. Ako by teda mali vyzerať poriadne raňajky, ktoré budú nielen zdravé, ale zároveň aj chutné? Toto sú sú potraviny, ktoré by na vašom stole ráno nemali chýbať. 

Zásobte sa bielkovinami

Mnohé vedecké štúdie už jasne preukázali, že naše raňajky by mali obsahovať vysoký podiel bielkovín. Nielenže vás zasýtia, ale navyše sú aj nenahraditeľnou stavebnou látkou pre vašu svalovú hmotu.

To najlepšie, čo môžete pre svoje telo urobiť, je preto zaradiť do svojho raňajkového jedálnička potraviny ako napríklad vajcia, cottage cheese či šunku s vysokým podielom mäsa. Dopriať si ale môžete aj kvalitný proteínový nápoj.

Poriadna dávka bielkovín hneď zrána je zárukou toho, že do obeda určite nevyhladnete, a zároveň budete mať dostatok energie na plnenie všetkých povinností.

Sacharidy nie sú nepriateľ

Nezdravým cukrom by sme sa mali, samozrejme, vyhýbať, ale nie všetky sacharidy sú “zlé”. Je pravdou, že tzv. jednoduché sacharidy majú negatívny vplyv na hladinu cukru v našej krvi a priberá sa z nich, no určite nič nepokazíte raňajkami zo zdravých sacharidov.

Skvelým príkladom sú napríklad rôzne raňajkové kaše, ktoré nájdete aj v našej ponuke. Vyrobené sú z kvalitných surovín a majú vynikajúci obsah živín, ktoré vás dobijú energiou na celé dopoludnie.

Je len na vás, či si vyberiete kašu cirokovúkukuričnúryžovú alebo pohánkovú. Ak nie ste milovníkom týchto pokrmov, skvelou voľbou pre vás môže byť aj granola, ktorá chutí vynikajúco ako samostatne, tak aj napríklad s bielym jogurtom, mliekom či nastrúhaným ovocím.

Nezabudnite na zdravé tuky

Podobne ako sacharidy, ani tuky nemôžeme hádzať do jedného vreca, a všetky ich zaškatuľkovať ako tie “nezdravé” a “zlé”.

Pri príprave zdravých raňajok preto nezabudnite ani na zdravé tuky, ktoré majú priaznivé účinky na náš metabolizmus, imunitu, stav pokožky a vlasov, ale podporujú aj mentálnu činnosť. Medzi potraviny s vysokým obsahom zdravých tukov patria napríklad olivový olej, kokosový olej, avokádo či orechy.

Ak si ale radšej doprajete sladké raňajky, skvelou voľbou pre vás bude arašidové maslo. Dochutiť si ním môžete napríklad svoju obľúbenú kašu, ovsené vločky či nejaký zdravý dezert.

Arašidové maslo je výborným zdrojom nielen zdravých tukov, ale aj prírodných bielkovín a sacharidov. Arašidové maslá nájdete aj v našej ponuke – môžete si vybrať, či sa zamilujete do toho s medoms kokosom alebo s proteínom.

Nabite sa vitamínmi

Skvelou voľbou na ráno je aj ovocie, ktoré môže byť navyše sladkou bodkou za vašimi celými raňajkami.

Nebojte sa ani kalorickejšieho ovocia s vyšším obsahom sacharidov, vaše telo si s ním zrána oveľa ľahšie poradí, a navyše vďaka tomu do svojho tela dostanete potrebnú dávku vitamínov a minerálov.

Skvelým tipom, ako si za raňajkami spraviť chutnú, sladkú a zdravú bodku, je spestriť si svoju dávku ovocia pridaním medu.

Med totiž obsahuje rôzne vitamíny, stopové prvky, minerálne látky, enzýmy ale aj organické kyseliny, antioxidanty a aminokyseliny – práve preto sa často hovorí, že je dokonalým prírodným liekom.