Toto je 10 zaujímavostí o mede, ktoré ste o ňom doteraz možno nevedeli

Že med je jedným z najsilnejších prírodných zázrakov, to už určite veľmi dobre viete. Mimoriadne obľúbeným je nielen pre svoju lahodnú chuť, ale rovnako tak aj pre svoje liečivé účinky, ktoré môžeme skutočne označiť za magické. Nedávno sme sa s vami podelili o zopár zaujímavostí o včelách, dnes sa preto pozrime na ich cenný výrobok – med.

Vedeli ste o ňom týchto 10 zaujímavostí?

#1 Med je jedinou potravinou, ktorú vyrába hmyz, no konzumuje ju aj hmyz aj človek.

#2 Med je vyrobený z nektáru a včelieho enzýmu, ktorý bol uložený v medových plástoch a prešiel fermentačným procesom.

#3 Mačky nie sú schopné pocítiť chuť medu, pretože im na to chýbajú chuťové receptory.

#4 Jeden z najbizarnejších historických faktov o mede sa týka starých Egypťanov. Táto zmienka pochádza z obdobia 1550 rokov p.n.l. a hovorí o tom, že starí Egypťania verili, že med aplikovaný na spodnú bielizeň zabráni nechcenému tehotenstvu.

#5 Počas roka silné včelstvo vyrobí a z väčšej časti i spotrebuje rádovo stovky kilogramov medu. Na prečkanie zimy včelstvu stačí približne 1 kg na mesiac.

#6 Kvapalný med sa nekazí. Vďaka vysokému obsahu cukru ničí baktérie procesom nazývaným osmóza. Nemôžu sa na ňom uchytiť ani kvasinky zo vzduchu, pretože obsah vody je príliš nízky. Prírodný neupravený med má obsah vody asi 16 % – 22 %. Ak je obsah vody pod 18 %, nemôže sa v mede množiť prakticky žiadny organizmus.

#7 Špecifické zloženie medu závisí najviac od zmesi kvetov navštívených včelami, ktoré med produkovali a líši sa podľa lokality, obdobia, sezóny a jednotlivých včelstiev.

#8 Včelárstvo na Slovensku má veľkú tradíciu. Už r. 448 po Kr. píše byzantínsky rétor Priskos o ľude na strednom Dunaji v Panónskej panve, ktorý mu ponúka nápoj zvaný medos (medovina). Lesné včelárenie, teda brtníctvo, na území Slovenska je historicky doložené od 5 stor. po Kr. Včelárenie je jedným z typických znakov Slovenska, ale aj Slovanov vôbec, a slovenské medy patria medzi najlepšie na svete.

#9 Med patrí medzi tzv. superpotraviny, zo všetkých prírodných produktov má najvyšší a vyvážený obsah základných cukrov a širokú škálu zložených cukrov, ktoré sú pre živý organizmus nevyhnutné a zároveň obsahuje nespočetné množstvo vitamínov, minerálov, enzýmov a liečivých látok, s antibakterálnym, antioxidačným, imunostimulačným a revitalizujúcim účinkom.

#10 Jedným z najliečivejších, ale aj najdrahších druhov medov na svete, je med manuka. Jedinečný je tým, že vo vysokých množstvách obsahuje zložku metylglyoxal (MGO). Žiaden iný med túto látku neobsahuje. Nájdete ho aj v našom eshope po kliknutí na tento odkaz.

V našej pestrej ponuke poctivých a kvalitných medov ale nájdete aj med medovicový, agátový či lipový priamo z našich včelstiev. Ak si neviete vybrať, skúsiť môžete aj toto výhodné trojbalenie.

Iba slovenský med

Produkty sú ochotené pravým slovenským medom

Podpora lokálnej výroby

Produkty sú výrobané len u slovenských výrobcov

Bez pridaných konzervantov

Naše produkty sú bez umelých farbív a konzervantov

Rýchla expedícia objednávok

Vaše objednávky sú expedovaný do 2 pracovných dní

Odoberajte naše novinky

Okrem produktov, pre vás rovnako pilne pripravujeme aj nový obsah.

    Vložením e-mailu súhlasíte s podmienkami ochrany osobných údajov.