Včelí zázrak – aj tak sa niekedy označuje propolis. Nazýva sa aj včelí tmel a je tvorený zmesou živíc a silíc, ktoré včielky zbierajú z rôznych rastlín a zo stromov. Primárnou úlohou propolisu je ochrana úľa, pretože včely ním zapchávajú vzniknuté otvory, čím ho chránia ako pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, tak i pred nežiadúcimi návštevníkmi. Z propolisu ale dokážeme vyrobiť aj propolisovú tinktúru, a tá už nechráni úľ, ale naše cenné zdravie.
Významné účinky propolisu by sme určite nemali prehliadať. Je vynikajúcim prostriedkom ako na prevenciu, tak aj na liečbu už vzniknutých problémov. Poďme sa ale na toto antibiotikum 21. storočia pozrieť bližšie.
Čo včelí propolis obsahuje?
Na propolise je, okrem mnohého iného, zaujímavé aj to, že jeho zloženie sa v priebehu roka mení – včely ho totiž nazbierajú vždy z trochu iných rastlín a stromov. V priemere ale obsahuje cca až 300 rôznych liečivých zlúčenín, ktoré vedci definovali ako polyfenoly a antioxidanty, ktoré sú priam balzamom na naše zdravie.
Propolis tiež vo veľkej miere obsahuje aj napríklad vitamíny skupiny B, E, vápnik, zinok, železo či množstvo iných, zdraviu prospešných vitamínov a minerálov.
Propolis a jeho účinky
S čím všetkým nám môže propolis pomôcť? Je toho naozaj mnoho. Má totiž preukázané antibakteriálne, antivírusové, protiplesňové a protizápalové vlastnosti, vďaka čomu by určite nemal chýbať v žiadnej domácnosti.
Výhodou propolisovej tinktúry je, že ju môžete využiť ako na vonkajšie, tak aj na vnútorné použitie. Pri vonkajšom užívaní vám pomôže napríklad pri akné, aftách, kurích okách, bradaviciach či oparoch.
Pri vnútornom použití by sa dalo povedať, že možnosti jeho využitia sú ešte širšie, a môže sa stať vaším pomocníkom pri rôznych zdravotných ťažkostiach, ktoré sme pre vás podrobnejšie, aj s navrhovaným spôsobom užívania, popísali nižšie.
Propolis a jeho užívanie
Poďme sa teda pozrieť na to, ako propolis užívať pri jednotlivých zdravotných problémoch.
Zvýšený krvný tlak: 30 kvapiek propolisu nakvapkajte do 1 dl vlažnej vody. Užite každý večer pred spaním.
Angína, bolesti hrdla a nachladnutie: 1 čajovú lyžičku propolisu dajte do 1 dl vlažnej vody a kloktajte niekoľkokrát za deň. Prvý glg môžete vždy aj prehltnúť.
Zápal horných či dolných dýchacích ciest: 3x denne užite 20-40 kvapiek propolisu na kocke cukru alebo s lyžičkou medu.
Na zvýšenie priechodnosti ciev: tento spôsob je ideálny napríklad pre ľudí po infarkte. Nalačno užite 1 čajovú lyžičku propolisu s 1 dl vlažnej vody.

Žalúdočné vredy: 20-35 kvapiek propolisu užite 3x denne spolu s medom, 30-60 minút pred jedlom.
Afty: ústnu dutinu si vytierajte vatovým tampónom namočeným v propolisovej tinktúre.
Plesňové ochorenia: postihnuté miesta niekoľkokrát denne potierajte propolisovou tinktúrou.
Herpes alebo kútiky: nanášať priamo na postihnuté miesto min. 3x denne.
Zmiernenie príznakov menopauzy: užívajte 20 kvapiek tinktúry s 1 dl vlažnej vody x denne.
Bolesť zubov: propolisovú tinktúru nakvapkajte na kúsok vaty a priložte na boľavý zub.
Bolesť žalúdka: 1 čajovú lyžičku tinktúry vypite s 1 dl teplej vody.
Zápcha: 50 kvapiek tinktúry s 1 dl vlažnej vody, ideálne nalačno.
Náš včelí propolis si môžete zakúpiť po kliknutí na TENTO odkaz.